Skip to Content

Časté otázky

obrázok čisté bielizně

Čo znamenajú symboly v tabuľke dávkovania? Čo je tabuľka dávkovania?

Vďaka tabuľke dávkovania na každom obale Persilu môžete vidieť potrebné dávkované množstvo pre oblečenie, ktoré sa chystáte vyprať.

Dávkované množstvo závisí od stupňa znečistenia bielizne (zobrazené v stĺpcoch) a miestnej tvrdosti vody (zobrazenej v riadkoch). Odporúčané dávkovanie pre všetky produkty Persil je založené na naplnení práčky 4,5 kg bielizne. 

Ako mám vedieť, ktoré dávkovanie je správne?

Každé balenie Persilu má špecifické odporúčané dávkovanie. Optimálne množstvo čistiaceho prostriedku závisí od množstva bielizne v práčke, stupňa znečistenia a tvrdosti vody. Ak má zmysel použiť v prípade extrémne ťažkého znečistenia predpieranie, zvoľte najnižšie odporúčané dávkovanie.

Len vďaka správnemu dávkovaniu čistiaceho prostriedku môžete prispieť k ochrane životného prostredia, ušetriť peniaze a vyhnúť sa nánosom v práčke a na látke.

Kto ma môže informovať o tvrdosti vody v mojej oblasti?

Ak nepoznáte tvrdosť vody vo vašej oblasti, môžete sa spýtať vášho vodárenského podniku. Náš tip: Kontaktné informácie na váš vodárenský podnik nájdete na účte za vodu alebo na internete. 

Čo znamená tvrdosť vody?

Tvrdosť vody je množstvo rozpusteného vápnika v litri vody, merané v milimóloch uhličitanu vápenatého (CaCO3). Napríklad v Nemecku sa tvrdosť vody zvyčajne meria v nemeckých stupňoch (1 ºdH zodpovedá približne 0,19 milimólom CaCO3 na liter vody).

To je dôležité, aby bolo možné stanoviť množstvo čistiaceho prostriedku, ktorý musíte dávkovať podľa pokynov na obale.

Čo znamenajú stupne znečistenia v tabuľke dávkovania?

Ľahko znečistené:

Žiadne viditeľné nečistoty alebo škvrny*. Na niektorom oblečení je cítiť telesný pach. Príklady: ľahké letné a športové oblečenie (nosené len pár hodín), tričká s krátkym alebo dlhým rukávom, blúzky (nosené približne 1 deň), hosťovské posteľné prestieradlá a uteráky (používané 1 deň).

Normálne znečistené:

Viditeľné nečistoty a/alebo niekoľko ľahkých škvŕn*. Príklady: tričká s krátkym alebo dlhým rukávom, blúzky (nasiaknuté potom alebo niekoľkokrát nosené), spodná bielizeň (nosená 1 deň), uteráky, posteľné prestieradlá (používané do 1 týždňa), záclony bez nikotínových škvŕn (používané do 6 mesiacov)

Ťažko znečistené:

Zreteľne viditeľné nečistoty a/alebo škvrny*. Príklady: utierky na riad a kuchynské utierky na ruky, plátené vreckovky, podbradníky, detské a futbalové oblečenie (zašpinené od trávy a nečistôt), tenisové oblečenie (zašpinené od hliny), pracovné odevy (ako odevy pracovníkov v kovovýrobe, odevy pekárov a mäsiarov, ktoré sa môžu prať doma)

Veľmi ťažko znečistené:

Množstvo zažratých nečistôt a/alebo škvŕn*, zreteľne viditeľných a pravdepodobne starých, oblečenie so silným zápachom.

Príklady: vyššie uvedené nečistoty na stolových prestieradlách, plátených vreckovkách, kuchynských utierkach na riad a ruky, čistiacich utierkach, mopoch, podbradníkoch, detskom športovom a futbalovom oblečení (ťažko znečistené blatom, hlinou a trávou), pracovných odevoch.

* Typické škvrny

Odstrániteľné: čaj, káva, červené víno, ovocie, zelenina

S obsahom proteínov/uhľovodíkov: krv, vajíčka, mlieko, škroby

S obsahom tuku/oleja: lipidy, kuchynské oleje/tuky, omáčky, petrolej, vosky

Pigmenty: sadza, hlina, piesok

Prečo odporúčané dávkovanie závisí od tvrdosti vody?

Bielizeň, ktorá sa perie s príliš malým množstvom čistiaceho prostriedku s ohľadom na tvrdosť vody v danej oblasti, si časom vytvorí nielen sivastý nádych, ale tiež stratí svoju kvalitu:

  •     Postupne bude čoraz tvrdšia na pocit.
  •     Začne nepríjemne zapáchať.
  •     Z dôvodu tvorby usadenín vápnika bude ťažšia a menej absorbujúca.
  •     Rýchlejšie sa zničí.

Nanešťastie sa veľké usadeniny vápnika nedajú spätne vrátiť do pôvodného stavu! Preto, ak je pre vás dôležité, aby vaša práčka a textílie vydržali čo najdlhšie, mali by ste používať dostatočné množstvo čistiaceho prostriedku. „Menej“ v tomto prípade nie je „viac“ a môže vás to vyjsť veľmi draho. Vodu zmäkčujúca zložka Persilu (ako aj ostatných čistiacich prostriedkov Henkel) pomáha zabraňovať negatívnym dôsledkom vyššie uvedeného. Požadované množstvo čistiaceho prostriedku je možné jednoducho vidieť v tabuľke dávkovania na obale produktu. Ak nepoznáte tvrdosť vody, opýtajte sa, prosím, vášho miestneho vodárenského podniku.

Je dobré prať ťažko a ľahko znečistenú bielizeň spolu?

Ťažko a ľahko znečistená bielizeň by sa nemala prať spolu. Ťažko znečistená bielizeň potrebuje viac čistiaceho prostriedku a vyššiu teplotu pri praní, pričom ľahko znečistená bielizeň môže byť praná s malou dávkou čistiaceho prostriedku a pri nízkej teplote, ako napríklad 20 ºC. 

Prečo nie je nutný dodatočný zmäkčovač vody?

Ak sa dodržiava odporúčané dávkovanie, zmäkčovače vody nie sú potrebné pri moderných čistiacich prostriedkoch Persil.

Všetky produkty Persil sú navrhnuté na ochranu pred tvorbou usadenín vápnika. Preto dodatočný zmäkčovač vody nie je viac potrebný.

Ako môžem prispieť k ochrane životného prostredia pri praní bielizne?

Udržateľne prať znamená prať „správne“! To zahŕňa správne triedenie bielizne, správne ošetrovanie škvŕn, správne napĺňanie práčky, správnu dávku čistiaceho prostriedku (podľa stupňa znečistenia a tvrdosti vody) a výber správneho pracieho cyklu práčky. 

Prečo má zmysel používať aviváž?

Aviváže ako Silan extra zmäkčia vašu bielizeň, pridajú jej príjemnú vôňu, zredukujú statiku a pomáhajú chrániť vaše oblečenie. Bielizeň praná s avivážou rýchlejšie schne na šnúre ako aj v sušičke, ľahšie sa žehlí a je príjemnejšia na dotyk, pretože látka tak neškriabe.

Ako dlho vydrží čistiaci prostriedok?

Pracie a čistiace produkty nemajú dátum exspirácie, v porovnaní s produktami ako potraviny, u ktorých je to požadované zo zákona. Naše pracie a čistiace produkty vydržia mnoho rokov, ak ich skladujete na chladnom a suchom mieste. Tekuté pracie a čistiace produkty by sa však nemali skladovať pri príliš nízkych teplotách, napr. ich nevystavujte mrazu.

Výrobný kód na našich produktoch vám ako spotrebiteľovi neposkytne informáciu o veku produktu, pretože je to šifrovaný kód. Či je čistiaci prostriedok ešte stále použiteľný, dokážete povedať podľa jeho vzhľadu, vône a konzistencie. Napríklad ak je z práškového čistiaceho prostriedku iba jedna stvrdnutá hruda, čistiaci prostriedok absorboval veľa vlhkosti z okolitého vzduchu. Už sa nedá správne dávkovať ani rozpustiť a nemal by sa používať.

Ak čistiaci prášok, ktorý je starší, ako je popísané vyššie, ešte stále „vyzerá normálne“ a dá sa dávkovať a ľahko sa rozpúšťa, bez obáv ho používajte. Odporúčame však zvoliť dávkovanie pre ťažko znečistenú bielizeň, pretože sa účinnosť niektorých prísad, ako napríklad bieliacich činidiel a enzýmov, môže časom zhoršiť. Ak vzhľad a konzistencia produktu nie je správna, prosím, primerane ho zlikvidujte.

Ako vyperiem moje džínsy?

Vaše džínsy zostanú dlhšie pekné a nevytvoria sa na nich nevzhľadné biele pruhy (blednutie), ak budete naraz dávať do práčky len tri páry džínsov a tie otočíte naruby.

Zvoľte nízku rýchlosť odstreďovania a perte s Persil Color Gélom v cykle na jemné oblečenie. Džínsy po vypratí ihneď vytraste a zaveste ich na sušenie.

Ako vyperiem lyžiarske oblečenie?

Lyžiarske oblečenie a spodnú bielizeň je najlepšie prať s Persil Color Gélom. V závislosti od odporúčania na etikete zvoľte prací cyklus na jemné oblečenie alebo jednoduché ošetrenie a čistiaci prostriedok dávkujte podľa miestnej tvrdosti vody ako pri praní „ťažko znečistenej“ bielizne.

Čím sa Persil Color Gél odlišuje od iných šetrných farebných čistiacich prostriedkov?

Oba typy čistiacich prostriedkov sú navrhnuté hlavne pre farebné látky. Persil Color Gél je ideálny na normálne až ťažko znečistené látky, ktoré sa môžu prať v pracom cykle na farebné s naplnením práčky 4,5 kg alebo viac bielizne. Odolné mastné škvrny sa dajú odstrániť s týmto vysoko účinným čistiacim prostriedkom aj pri nízkych teplotách. A čo viac, škvrny sa dajú priamo predbežne ošetriť.

Šetrné čistiace prostriedky na farebnú bielizeň (napr. Perwoll Color) sú na druhej strane špeciálne čistiace prostriedky na jemné farebné látky. Prioritou je ošetrenie látky a šetrné čistenie. Z tohto dôvodu dôrazne odporúčame maximálnu náplň práčky 2,5 kg pre pracie cykly na jemné oblečenie a jednoduché ošetrenie.

Je nutné predpieranie?

Za normálnych okolností nie je. Výnimky: extrémne ťažko znečistené látky, napr. pracovné, outdoorové športové, záhradnícke a farmárske oblečenie. 

Aké čistiace prostriedky môžem používať na bielu, farebnú a jemnú bielizeň a hodváb alebo vlnu?

Biela bielizeň 60 °C

Persil Universal

Persil Sensitive Gél

Farebná bielizeň 60 °C

Persil Color

Persil Sensitive Gél

Jemné oblečenie 40 °C

Persil Sensitive Gél

Hodváb/vlna

Persil Sensitive Gél

Perwoll Wool 

Ako vyperiem záclony?

Záclony vyperte s čistiacim prostriedkom na záclony s formulou proti zošednutiu v pracom cykle na jemné oblečenie. Prosím, majte na zreteli nasledovné: dbajte na etiketu od výrobcu, zvoľte dávkovanie podľa stupňa znečistenia a tvrdosti vody, naplňte práčku záclonami s max. hmotnosťou 2,5 kg a odstreďovanie nastavte na nízke otáčky, aby sa odstránila vlhkosť.

Vypraté záclony nenechávajte dlho v koši na bielizeň – tým sa zabráni zbytočnému pokrčeniu. Na farebné záclony odporúčame Perwoll Color. Pomôže zachovať intenzitu pastelových aj žiarivých farieb aj po mnohých praniach.

A čo viac:

Malé množstvo aviváže, ako Silan Sensitive s mandľovou vôňou, použité pri konečnom plákaní nielen dodá vašim záclonám príjemnú vôňu, ale vďaka antistatickému efektu tiež zabezpečí, že vlákna opäť nenachytajú nečistoty príliš skoro.

Čo by som maI/mala spraviť, ak moja bielizeň púšťa farbu?

Nová látka púšťa farbu. Ak si nie ste istí farebnou stálosťou látky, najlepšie je prať nové oblečenie samostatne pri max. teplote 40 ºC. Farebné látky by sa tiež mali triediť a svetlé a tmavé farby by sa mali prať oddelene, teda oblečenie podobných farieb spolu. 

Čo by som mal/mala spraviť so škvrnami po pleťovom kréme?

Zvoľte dávkovanie pre „ťažko znečistenú“ bielizeň podľa miestnej tvrdosti vody a nastavte najvyššiu možnú teplotu pri praní podľa údajov na etikete. Ak je škvrna stará a bola predtým ošetrená inými produktami, môže byť nutné zopakovať tento proces dvakrát.

Čo by som mal/mala spraviť so škvrnami po opaľovacom kréme?

Škvrny po opaľovacom kréme v lete môžu byť jedným z najodolnejších typov škvŕn. Čím vyšší je ochranný faktor krému, tým zložitejšie je odstrániť škvrnu. Ak znečistený textil zostane dlhú dobu v koši na bielizeň, je vypranie škvrny o to náročnejšie. V obzvlášť odolných prípadoch sa škvrna niekedy nedá odstrániť úplne. 

Čo môžem spraviť, ak sa po praní na bielizni objavia tmavé škvrny pripomínajúce oblaky?

Takéto škvrny sú často spôsobené takzvanými polyquatmi, ktoré sú okrem iného obsiahnuté v mnohých prípravkoch na vlasy. Môžu sa usadzovať na povrchu látky a silno priľnúť ku vláknam. Tento efekt im umožňuje pripojiť sa k nečistote, ktorá sa uvoľní počas pracieho cyklu.

Ak je dávka čistiaceho prostriedku príliš malá, tieto škvrny budú zreteľne viditeľné, pretože sa v týchto bodoch nahromadia čiastočky nečistôt. Z dôvodu vlastností vyššie uvedených polyquatov sa takéto škvrny odstraňujú veľmi ťažko, ak vôbec.

Vyskúšajte nasledovné:

V každom prípade namočte oblečenie na niekoľko hodín do mydlovej vody. V závislosti od farby látky použite napríklad Persil Universal alebo Persil Color, pričom zvoľte dávkovanie pre „ťažko znečistenú“ bielizeň.

Ako môžem odstrániť hnedé škvrny spôsobené peľom alebo miazgou, ktoré sú viditeľné len po praní?

Farba týchto škvŕn sa postupom času môže zmeniť z dôvodu vplyvu kyslíka zo vzduchu alebo po nedostatočnom praní. To, čo bolo predtým sotva viditeľnou škvrnou, má následne hnedastý nádych.

Škvrny na bielom alebo farebne stálom oblečení sa dajú odstrániť pomocou čistiacich prostriedkov Persil Universal (Persil Universal) alebo Color (Persil Color), s pridaním 100 ml viacúčelových solí na odstraňovanie škvŕn Sil. Pridajte viacúčelové soli na odstraňovanie škvŕn Sil do čistiaceho prostriedku do dávkovača. Zvoľte najvyššiu možnú teplotu prania podľa údajov na etikete.

Predbežne ošetrite škvrny na jemnom farebnom oblečení viacúčelovým gélom na odstraňovanie škvŕn Sil, nechajte produkt pôsobiť desať minút a potom oblečenie vyperte ručne alebo v práčke, v závislosti od pokynov na ošetrovanie, s šetrným čistiacim prostriedkom (napr. Perwoll Color).

Ako odstránim odolnú škvrnu z mojej látky?

Ak sa odolné škvrny nedajú odstrániť pri prvom praní, najlepšie je predbežne ich ošetriť pred nasledujúcim praním a potom pridať vyššiu dávku čistiaceho prostriedku.

Alternatívne môžete oblečenie namočiť do roztoku čistiaceho prostriedku na noc alebo zvoliť namáčací cyklus na vašej práčke. Na vytvorenie roztoku čistiaceho prostriedku rozpustite pribl. 135 ml Persil Universal alebo Persil Color v pribl. 7,6 litroch vody. Poradca pre škvrny Persil vám môže poskytnúť viac podrobností.

Čo môžem spraviť so žltými škvrnami, ktoré sa neodstránia pri prvom praní?

Tieto škvrny často obsahujú pigmenty, napríklad z kávy, čaju, ovocia, zeleniny, korenia, omáčok atď., ktoré sa pri prvom praní neodstránia úplne. Tieto odolné žlté až oranžové škvrny zostávajú na látke po prvom pracom cykle, ak bola dávka čistiaceho prostriedku príliš malá.

Môže sa tiež stať že škvrny po praní už nebudú viditeľné. Môžu sa vrátiť do pôvodného stavu po určitej dobe, v dôsledku vplyvu kyslíka zo vzduchu, napríklad kým je oblečenie odložené v bielizníku. Pigmenty v týchto typoch škvŕn sa dajú odstrániť pomocou Persil Universal (dávkovanie na ťažko znečistenú bielizeň).

Na odstránenie obzvlášť tmavých alebo starých škvŕn je zvyčajne potrebné namočiť oblečenie na noc do mydlovej vody s obsahom bieliaceho činidla. Poradca pre škvrny Persil vám môže poskytnúť viac podrobností.

Čo je dôležité pri čistiacom prostriedku pre citlivú pokožku?

V prípade čistiacich prostriedkov pre citlivú pokožku je podstatné zabezpečiť, aby bol čistiaci prostriedok extrémne šetrný k pokožke. Z tohto dôvodu bol Persil Sensitive ako produkt šetrný k pokožke a antialergický produkt skúšaný a testovaný nadáciou ECARF, Nadáciou európskeho centra pre výskum alergií. Naše gély a Caps obsahujú špeciálne vyvinuté antialergické vône šetrné k pokožke a neobsahujú žiadne farbivá. 

Dá sa biele pranie dosiahnuť pomocou čistiacich prostriedkov zo šetrného radu?

Áno, aj čistiace prostriedky šetrné k pokožke ako Persil Sensitive vám zabezpečia čistobiele pranie.

Môžu alergici používať len neparfumované čistiace prostriedky?

Nie, mnohí alergici môžu tiež používať parfumované čistiace prostriedky, ktoré môžu byť tolerované ľuďmi s kožnými alergiami. Alergici, ktorí nedokážu tolerovať tieto čistiace prostriedky, by mali zvoliť produkty, ktoré neobsahujú žiadne vône.

Okrem toho sú, podľa smerníc EÚ, určité vône, ktoré sa častejšie spájajú s alergiami, uvedené na etikete na zadnej strane čistiaceho prostriedku. To pomáha spotrebiteľom so známymi alergiami na tieto látky zvoliť správny produkt.

Môžu alergici používať len čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú konzervanty?

Toto nie je ten prípad. Radi by sme vysvetlili, prečo naše tekuté čistiace prostriedky obsahujú konzervanty. Zatiaľ čo tuhé čistiace prostriedky a čistiace produkty ako Persil Sensitive nemôžu obsahovať žiadne konzervanty z dôvodu chemického zloženia, pri tekutých čistiacich prostriedkoch a čistiacich produktoch môže byť pridaný konzervant potrebný na zabezpečenie stability produktu. Z tohto dôvodu pridávame konzervanty do Persil Sensitive Gélu, aby chránili produkt a tak aj spotrebiteľa pred mikroorganizmami ako baktérie, kvasinky a huby.

Persil Sensitive bol ako antialergický čistiaci prostriedok certifikovaný nadáciou ECARF, Nadáciou európskeho centra pre výskum alergií. Čo sa týka konzervantu metylizotiazolín, pečiatka ECARF znamená len to, že bola použitá veľmi nízka dávka, pod prahom hodnoty, ktorá spôsobuje neželané reakcie. Zistite viac na webovej lokalite ECARF. Okrem toho nadácia ECARF vykonala testy na zabezpečenie, že sa konzervanty úplne odstránia plákaním, keď sa bielizeň perie v práčke. Tento test zahŕňal normálne naplnenie vnútri bubna práčky a použitie čistiaceho prostriedku s odporúčaným dávkovaním.

Preto vypratá bielizeň nemôže spôsobiť alergické reakcie.

Oba konzervanty použité v Persil Sensitive Géle sú uvedené na etikete na zadnej strane produktu, v súlade so smernicami EÚ. Tieto konzervanty musia byť uvedené bez ohľadu na ich koncentráciu v produkte. To pomáha spotrebiteľom so známymi alergiami na tieto látky zvoliť správny produkt.

Je pri Persil Sensitive nutná dodatočná ochrana pred tvorbou usadenín vápnika?

Nie, ako všetky produkty Persil aj Persil Sensitive už obsahuje ochranu pred tvorbou usadenín vápnika pre mäkkú aj tvrdú vodu. 

Je možné prať s prostriedkom Persil Sensitive pri nízkych teplotách a ušetriť energiu?

Áno, Persil Sensitive je účinný už pri nízkych teplotách ako 20 ºC. 

Mali by alergici používať menej čistiaceho prostriedku, ako je odporúčané na obale Persil Sensitive?

Nie, Persil Sensitive by sa mal vždy dávkovať podľa tvrdosti vody a stupňa znečistenia bielizne. 

Môže sa farebné oblečenie tiež prať s prostriedkom Persil Sensitive?

Na farebné oblečenie odporúčame Persil Sensitive Gél. 

Je Persil Sensitive na predaj len v určitých obmedzených obchodoch?

Nie, Persil Sensitive je dostupný v množstve obchodov, ako sú potraviny, drogérie a supermarkety. 

Ktorý čistiaci prostriedok by mali používať ľudia s citlivou pokožkou, alergiami alebo neurodermatitídou?

To je rôzne od človeka k človeku a nie je možné dať všeobecnú odpoveď. Spotrebitelia sa môžu informovať o prísadách na etikete na zadnej strane obalu produktu, napríklad ktoré vône alebo konzervanty obsahuje daný čistiaci prostriedok. To pomáha spotrebiteľom so známymi alergiami na tieto látky zvoliť správny produkt.

Persil Sensitive bol ako produkt šetrný k pokožke a antialergický produkt skúšaný a testovaný nadáciou ECARF, Nadáciou európskeho centra pre výskum alergií. Oba naše gély obsahujú špeciálne vyvinuté antialergické vône a neobsahujú žiadne farbivá.

Ako vyperiem oblečenie pre bábätká alebo detské oblečenie?

Bielizeň rozdeľte na biele, svetlé a tmavé farby. Bielu bielizeň vyperte samostatne. Bielizeň vyperte v horúcom/farebnom pracom cykle s prostriedkom Persil Sensitive alebo Persil Sensitive Gél. Pri dávkovaní čistiaceho prostriedku dbajte na stupeň znečistenia bielizne. 

Na aké typy bielizne sú vhodné rôzne produkty Persil Sensitive?

Persil Sensitive sú vhodné na bielu a farebne stálu bielizeň a Persil Sensitive Gél je špeciálne navrhnutý na farebne nestálu bielizeň a jemné oblečenie. 

Aké materiály sú ideálne pre citlivú pokožku?

Oblečenie, ktoré prichádza do styku s citlivou pokožkou, by malo byť vyrobené z čistej, nespracovanej bavlny alebo hodvábu, ktorý má čo najmenej farebných úprav. Vlna a syntetické vlákna môžu dráždiť pokožku a preto sa neodporúčajú. 

Malo by sa oblečenie pre bábätká vyprať pred prvým použitím?

Áno, detské oblečenie a oblečenie pre bábätká by sa malo prať na najvyššej možnej teplote pred prvým použitím, aby sa odstránili akékoľvek chemikálie a škodlivé látky, ktoré môže textília obsahovať. 

Musí sa oblečenie pre bábätká prať samostatne?

Nie, oblečenie pre bábätká sa môže jednoducho pridať k vašej bežnej bielizni a prať na najvyššej teplote odporúčanej na etikete. 

Čo mám spraviť s obzvlášť odolnými škvrnami po ovocí a zelenine ako mrkva a špenát?

Biele a farebne stále oblečenie pre bábätká vyperte s prostriedkom Persil Sensitive (zvoľte dávkovanie pre „ťažko znečistenú“ bielizeň podľa miestnej tvrdosti vody) pridajte do čistiaceho prostriedku 100 ml viacúčelovej soli na odstraňovanie škvŕn Sil. Farebné oblečenie pre bábätká perte s Persil Sensitive Gélom. Škvrny predbežne ošetrite viacúčelovým gélom na odstraňovanie škvŕn Sil (nechajte ho pôsobiť max. 10 minút) a potom pridajte 100 ml do čistiaceho prostriedku. Vždy zvoľte najvyššiu možnú teplotu prania. 

Môže sa oblečenie pre bábätká prať s avivážou?

Áno. Aviváže vyhladzujú povrch látky, čím ho nielen robia mäkším, ale aj pomáhajú predchádzať podráždeniu pokožky. Šetrné aviváže ako Silan Sensitive sú obzvlášť vhodné pre bábätká a alergikov. 

Kde nájdem zloženie Persil Sensitive?

Na každom obale produktu. 

Zostanú v bielizni stopy po čistiacom prostriedku, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie?

Na zodpovedanie tejto otázky by sme chceli upriamiť vašu pozornosť na verejný zdroj informácií: nemecká webová lokalita „Forum Waschen“, iniciatíva podporovaná špecialistami z radov miestnych orgánov, vládnych ministerstiev, výskumných inštitúcií, odborových zväzov, výrobcov čistiacich prostriedkov a čistiacich produktov a výrobcov domácich spotrebičov, cirkví, environmentálnych organizácií, univerzít a spotrebiteľských asociácií. V brožúre „Wäschepflege im Allergikerhaushalt“ (Starostlivosť o bielizeň v domácnosti alergika) uvádzajú, že: „V prípade používania podľa pokynov, t. j. ak sa použije správna dávka čistiaceho prostriedku, je riziko podráždenia pokožky a riziko alergických reakcií spôsobených kontaktom s pokožkou spotrebiteľa extrémne nízke. Stopy čistiaceho prostriedku na bielizni, ktoré môžu ostať po praní oblečenia podľa pokynov, podľa aktuálnych vedeckých poznatkov nespôsobia podráždenie pokožky ani alergické reakcie. Viaceré štúdie preukázali, že v prípade intolerancie na textil boli za podráždenie pokožky zodpovedné iné faktory, ako zloženie povrchu látky, ošetrovanie povrchu alebo vodeodolná úprava.

Čo znamenajú nové piktogramy nebezpečenstva GHS na produktoch Persil spoločnosti Henkel?

Ďalšie informácie o symboloch nebezpečenstiev globálneho harmonizovaného systému (GHS) alebo o piktogramoch na produktoch Persil od spoločnosti Henkel môžete nájsť na http://ghs-hinweise.henkel-waschmittel.de/